Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Krónika
Anul şi data apariţiei: 17.05.2006
Tematica: legea minorităţilor naţionale
Categoria articolului: ştiri
Titlul articolului: További munkára ítélték a kormányt
Numărul fotografiilor: 0
Acces online: https://www.kronika.ro/nd.php?name=Sh&what=2694


 

Elhalasztotta Románia csatlakozási dátumának bejelentését az Európai Bizottság

Októberre halasztotta az Európai Bizottság annak az eldöntését, hogy Románia és Bulgária már 2007-ben csatlakozhat-e az Európai Unióhoz. Az Európai Parlament strasbourgi ülésén a bizottság illetékesei értékelték a két ország által elért eredményeket, de további erõfeszítéseket kértek. Bukarestben igyekeztek jó képet vágni a strasbourgi bejelentéshez. Valamennyi vezetõ politikus korrektnek, de szigorúnak találta a Romániáról mutatott képet. Cãlin Popescu-Tãriceanu miniszterelnök azt hangsúlyozta: lehetséges a 2007-es csatlakozás, Traian Bãsescu államfõ viszont a kormány teendõire hívta fel a figyelmet.

Sem Bukarestben, sem Szófiában nem dõlhetnek hátra karosszékjeikben a politikusok az Európai Bizottság Strasbourgban közzétett jelentése nyomán. A bizottság ugyanis nem jelölte meg a két ország uniós csatlakozásának a pontos dátumát. Csak az októberig közzéteendõ újabb jelentésben közli, hogy felkészültnek tartja-e a két országot a 2007. január elsejei csatlakozásra, vagy egyéves halasztást tart szükségesnek. A dokumentum szerint mind Romániának, mind Bulgáriának jó esélye van arra, hogy már 2007-ben csatlakozzék.
A jelentések szerint Bulgáriának még hat, Romániának még négy területen kell sürgõs lépéseket tennie: közös probléma a mezõgazdasági kifizetõügynökségek mûködõképessé tétele, a mezõgazdaság egységes irányító és ellenõrzõ rendszerének kiépítése, továbbá az állat-egészségügyi létesítmények uniós szintre fejlesztése. Emellett Bukarestnek adóügyi technológiáját kell összhangba hoznia a többi EU-országgal, Szófiának viszont komolyabb problémákkal kell megküzdenie, így a szervezett bûnözés elleni harcra kell bizonyítékokkal szolgálnia, fokoznia kell a pénzmosás elleni harcot, továbbá javítania kell a majdani uniós felzárkóztatási támogatások felhasználásának pénzügyi ellenõrzésére hivatott rendszert.
A Romániáról szóló jelentésben Brüsszel a romák helyzetében is további javításokat tart szükségesnek, ezek azonban a belépés idõpontját már nem érintik. A magyar kisebbségrõl nem esik szó a dokumentumban, de a bizottság megjegyzi, továbbra is szoros figyelemmel kell követni a parlamentben megvitatás alatt álló kisebbségi törvényt. Haladást állapított meg a testület a javak visszaszolgáltatásának kérdésében is, de a kérelmek elbírálásának folyamatát nem tartotta kielégítõnek.
A jelentések megállapítják, hogy az EU-csatlakozás politikai, illetve gazdasági kritériumainak mindkét ország továbbra is eleget tesz, de a reformokat folytatni kell a legtöbb területen. Mindkét ország immár makrogazdaságilag stabil, mûködõ piacgazdaságnak számít, amely uniós tagként is állni tudja a versenyt, de ehhez szigorúan végre kell hajtaniuk a szerkezeti reformokat.
Romániától további eredményeket vár az Európai Bizottság a korrupció elleni harcban, az állami fizetések skálájának felülvizsgálatában, az emberkereskedelem elleni fellépésben, valamint a romák társadalmi beilleszkedésének segítésében és a rasszizmus leküzdésében. Jelentõs elõrelépésrõl számolt be ugyanakkor a jelentés a gyermekvédelem területén  korábban ezt az egyik legaggasztóbb területként azonosították a brüsszeli jelentések.

Kigyomlálták a magyar gondokat
Mindkét országnak tennie kell még a teljes felkészültség eléréséhez  hangoztatta az Európai Parlament ülésén José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke. Támogatása jeléül a ratifikációs folyamat befejezésére kérte az Unió tagországait. A két országgal aláírt csatlakozási szerzõdést eddig a tagállamok több mint fele ratifikálta. Egyes tagállamok a mostani országjelentés következtetéseit várták a folyamattal.
Olli Rehn bõvítési biztos jelezte: az Európai Bizottságnak az a célja, hogy a két ország a jövõ évtõl tagja legyen az Uniónak, de az is kötelessége, hogy biztosítsa, olyan állapotban csatlakoznak, amely megfelel a tagság feltételeinek. Jelezte: Brüsszel az EU-csatlakozás után is büntetheti a két országot, például támogatások visszatartásával vagy döntéshozási joguk korlátozásával azokon a területeken, ahol együttmûködésük még elmarad a kívánatostól.
Felelõsségteljesnek találta a bizottság jelentését Markus Ferber, a németországi néppárti frakció vezetõje. A bizottság azt sem mondta, hogy alkalmazni kell a halasztást eredményezõ védzáradékot, de azt sem állította, hogy minden a legnagyobb rendben van. Csak azt közölte, hogy a két országnak van esélye a csatlakozásra, ha megfelelnek a feltételeknek jelentette ki a politikus, aki korábban rendkívül kritikusan nyilatkozott a bõvítésrõl. A parlamenti vitában a magyar EP-képviselõk is felszólaltak. Mind Tabajdi Csaba, a magyar szocialista csoport vezetõje, mind Gál Kinga, az EP és Románia parlamenti vegyes bizottságának alelnöke sérelmezte, hogy a jelentés készítõi megfeledkeztek a romániai magyarságról. A romániai magyarok nem tûntek el 2005 októbere óta, és az Európai Parlament által külön is problémásnak ítélt kérdések sem szívódtak fel jelentette ki Gál Kinga. Hozzátette, meggyõzõdése szerint a romániai magyar társadalomnak is részesülnie kell az érdekérvényesítés uniós módszereibõl és technikáiból. Mohácsi Viktória (SZDSZ) arra mutatott rá, hogy most is sok közlés érkezik a két országból a bûnügyi szervek romákat sújtó túlkapásairól.

Udvarias elégedettség Bukarestben
A román politikusok általában korrektnek és kedvezõnek tekintették a jelentést. Traian Bãsescu államfõ azonban arra is felhívta a figyelmet közleményében, hogy a piros és sárga zászlócskákkal jelölt fejezetek romániai felelõseinek nincs okuk az elégedettségre. Hangsúlyozta, a tavalyi sárga zászlócskák jelentõs része a mostani jelentésben is benne maradt. Ez pedig azt jelzi, hogy a kormány részérõl nagyobb erõfeszítésekre van szükség.
Cãlin Popescu-Tãriceanu miniszterelnök szerint a jelentésnek az a legfontosabb üzenete, hogy reális a 2007-es csatlakozási dátum. Bukaresti sajtóértekezletén kijelentette, hogy Románia eddig soha nem kapott ilyen jó értékelést az Európai Bizottságtól. Értelmezése szerint a jelentés elismeri az utóbbi hét hónap alatt elért fejlõdést, és azt, hogy Romániának ugyanebben a ritmusban és irányban kell folytatnia a munkát. Elkötelezettek vagyunk az ütem fenntartása és a korrupció elleni küzdelem folytatása mellett mondta a román kormányfõ.
Vasile Blaga belügyminiszter is úgy vélte jól hangzik az országjelentés, így hát nincs ok a szégyenkezésre. Hozzátette, azt szeretné, ha Olli Rehn bõvítési biztos világosabb felvilágosítást adna majd arról, mi mindent kell még teljesítenie Romániának a csatlakozáshoz. Monica Macovei igazságügyi miniszter azt hangsúlyozta, hogy már nem léphet érvénybe a halasztást eredményezõ védzáradék, ugyanis az igazságszolgáltatást érintõ fejezet lekerült a piros zászlócskákkal jelölt problémák listájáról.
A Nemzeti Liberális Párt véleményét Teodor Meleºcanu alelnök közölte. Úgy értékelte, Románia teljesítette a csatlakozáshoz szükséges feltételeket, és amennyiben az ország folytatja reformpolitikáját 2007. január elsejétõl bizonyára EU-tagállam lesz. Emil Boc demokrata párti elnök visszafogottabban nyilatkozott. Felhívta a figyelmet arra, Románia egy feltételekhez kötött uniós útlevelet kapott. Szerinte nem szabad most balkáni módra learatni a babérokat, hanem a reformok útján kell tovább haladni. Markó Béla RMDSZ-elnök azt hangsúlyozta, az integrációs szervezetnek az az érdeke, hogy Romániát és Bulgáriát az utolsó pillanatig az elõírt feltételek teljesítésére serkentse. Hozzátette, az RMDSZ számára elégtételt jelent, hogy a jelentésben szó esik a kisebbségi törvényrõl.
Ezzel szemben Mircea Geoanã, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke elmarasztalta a kormányt a négy piros lap miatt, és sikertelenségnek ítélte meg a csatlakozás idõpontjáról szóló döntés elhalasztását. A legszélsõségesebben Corneliu Vadim Tudor nagy-romániás elnök nyilatkozott, aki fájdalmas kudarcnak tartotta az országjelentés eredményét, és a kormány lemondását követelte.


Vállveregetés és felemelt ujj
F. S. Az EB országjelentése egyszerre vállveregetés és felemelt ujj Románia számára, hiszen az eddig leginkább problematikusnak tartott területekhez, az igazságszolgáltatás és a korrupció elleni harc területéhez már nem társul a legsúlyosabb figyelmeztetés, az úgynevezett piros zászló, és amiben Romániát elmarasztalták, azok jószerivel technikai kérdések, nyilatkozta a Krónikának Szász Alpár Zoltán politológus. A BBTE adjunktusa szerint az országjelentés jelentõs mértékben hatástalanítja azt a politikai manõvert, amit az államfõ, illetve az ellenzék készített elõ a jelenlegi kormánynak. Hiszen a jobbára pozitív kicsengésû jelentés  bármit is mondjon az ellenzék  azt jelenti, hogy Románia számára inkább gyõzelemmel, mintsem döntetlennel vagy vereséggel zárult ez a mérkõzés. Ebben a politikai kontextusban pedig nagy kockázatot jelentene az a bizalmatlansági indítvány, amit a szociáldemokraták terveznek benyújtani, hiszen annak kedvezõtlen kicsengése lenne az EU-ban, szögezte le lapunknak Szász Alpár Zoltán.


Románia csatlakozási folyamatának idõrendje
Románia 1995-ben nyújtotta be integrációs kérelmét az Európai Unióhoz (EU), a csatlakozási tárgyalásokat pedig 2000-ben kezdte meg. Az EU 31 tárgyalási fejezetben szabta meg a felvétel feltételeit. A román kormány 2004 decemberében zárta le a tárgyalási folyamatot, a csatlakozási szerzõdést pedig 2005 áprilisában írta alá. Az Európai Bizottság (EB) 1998-tól évente készít országjelentést Romániáról. Az elsõ jelentésben fõként a törvényhozás, a közigazgatás és a gazdaság hiányosságaira hivatkozva marasztalta el az országot. A 1999-es országjelentésben is aggasztónak találta Románia gazdasági helyzetét, mégis ajánlotta a csatlakozási tárgyalások kezdetét. A kisebbségek diszkriminációjának kérdése 1999-tõl folyamatosan jelen volt az országjelentésekben, 2002-ben azonban mégis méltatta a dokumentum a kisebbségek helyzetének javulását. 2004-ben kapta meg Románia elsõ ízben a mûködõ piacgazdaság minõsítést.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.